Zabawy z dzieckiem po 12 miesiącu życia.

Choć roczne dziecko podczas zabawy jeszcze nie wchodzi w interakcje z innymi, to z wielką uwagą przygląda się opiekunowi i naśladuje czynności. Na jakie zabawy z rocznym dzieckiem warto zwrócić uwagę, jakich zabaw szukać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jak rozwija się dziecko w 1 roku życia

By wiedzieć jakie zabawy dla naszego milusińskiego będą odpowiednie musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: „jak rozwija się nasze dziecko będące w tym wieku”? Maluch po 12 miesiącu życia rozwija się w 4 obszarach: poznawczym, społecznym, motorycznym i komunikacyjnym. Naszym zadaniem jest dopasować zabawy pod te obszary, by wspomóc rozwój.

Zabawy wspierające rozwój poznawczy dziecka

By wesprzeć go u naszego maluszka, możemy bawić się w upuszczanie przedmiotów i przy okazji mu wyjaśniać dlaczego piłka spada inaczej niż piórko. Kolejną, lubianą przez dzieci zabawą jest ułożenie pluszaków i wskazywanie oczu, uszu, nosa itd. Maskotki możemy wykorzystać również w inny sposób- wskazywać kotki, pieski i inne zwierzątka. Każdą naszą codzienną czynność możemy tłumaczyć dziecku, ono z zainteresowaniem będzie słuchać i czasem próbować wykonywać samemu, jak np. czesanie się, mieszanie łyżką.

Zabawy wspierające rozwój społeczny dziecka

Czy są jakieś zabawy, które wsparłyby dziecko w tym obszarze? Najlepiej dziecko nauczy się poprzez obserwację. Jak ma możliwość podpatrzeć rodziców w rozmowie, tańcu, wspólnym gotowaniu, to z tego będzie czerpać naukę. Warto umożliwić mu wyjścia na plac zabaw, ale musimy pamiętać, by być przy dziecku i reagować w razie potrzeby. Dużo tłumaczmy, samo „nie wolno” niczego dziecka nie nauczy. Dobrym sposobem będzie też zabawa w teatr. Kukiełki mogą odgrywać wiele scenek z życia dziecka. Tę samą rolę spełnią książeczki z krótkimi historiami lub obrazkowe opowiadane przez dorosłego.

Zabawy wspierające rozwój motoryczny dziecka

Pierwsze lata życia dziecka są najbardziej intensywne dla rozwoju tego obszaru. By go wspomóc możemy bawić się z dzieckiem przy muzyce, próbuje ono wtedy tańczyć jak mama czy tata, wykonując przy tym różne ruchy. Wiele radości sprawi dziecku zabawa w ganianego. Jeżeli mowa o motoryce małej, to można dać dziecku łyżeczkę i różne ziarna do przesypywania.

Zabawy wspierające rozwój komunikacyjny dziecka

Choć w tym wieku mało które dziecko potrafi powiedzieć więcej niż pojedyncze słowa, to każde bardzo dużo słucha. Mówmy do niego, śpiewajmy, oglądajmy książeczki. Zadawajmy pytania typu „jak robi kotek”. Możemy siąść przed lustrem, powygłupiać się z maluchem i mówić aż teatralnie, szeroko otwierając buzię.
Pamiętajmy, by obserwować dziecko, nie wybiegajmy przed szereg, gdyż nie przyspieszymy rozwoju dziecka, a niechcący możemy coś zaniedbać. A w razie obawy czy nasze rozwija się prawidłowo, kontaktujmy się z lekarzami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *