Skład propolisu

Propolis czyli kit pszczeli

Propolis jest znany i ceniony już od czasów starożytnych. Ze względu na bogactwo substancji aktywnych propolis wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych i jest chętnie stosowany w medycynie.
Propolis jest to substancja produkowana przez pszczoły. Produkt ten jest gęsty, lepki i służy pszczołom do uszczelniania ula i jego wzmocnienia. Ze względu na swoje właściwości pszczoły wykorzystują go również do dezynfekcji ula. Kit pszczeli wytwarzany jest z wydzielin pszczół oraz żywic. Żywice mogą być drzewne i kwiatowe. W zależności od tego jakie rośliny występują na danym terenie propolis może przybierać różne kolory. Może być ciemnobrązowy, żółty, zielony czy pomarańczowy. Kit pszczeli w zależności od temperatury przybiera różne formy. Przy niższej temperaturze jest w postaci twardej, w temperaturze 36 stopni staje się plastyczny, a przy 70 stopniach staje się płynny. Należy pamiętać, że propolis nie rozpuszcza się w wodzie. Rozpuszcza się jednak w alkoholu i w ten sposób jest często wykorzystywany do wytwarzania nalewki z propolisu.

Jaki jest skład propolisu?

Skład propolisu jest zmienny. Wszystko zależy od rodzaju roślin jakie zapylają pszczoły, od rasy pszczół czy też od pory roku. Na propolis wpływa również zanieczyszczenie środowiska. Głównym składnikiem propolisu jest żywica. Żywica może być pozyskiwana z drzew takich jak wierzba, topola, olcha, jesion, dąb czy też kory świerku czy sosny. W składzie propolisu znajduje się co najmniej połowa żywicy, resztę składników stanowią woski, polifenole oraz pyłek kwiatowy. Kit pszczeli zawiera również polisacharydy, witaminy i minerały oraz olej -ki eteryczne, które nadają mu charakterystyczny zapach.

Właściwości propolisu

Propolis zawiera w swoim składzie wiele prozdrowotnych składników. Kit pszczeli zawiera między innymi witaminy, w tym te z grupy B, witaminę A, C, D i E. Zawiera również minerały takie jak żelazo, miedź, cynk czy magnez. Propolis ma działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Jest to doskonała substancja w przypadku przeziębień, infekcjach górnych dróg oddechowych, w bólu gardła oraz krtani. Propolis wzmacnia również odporność. Jest to dobry produkt, który wspiera w walce z wirusem opryszczki czy grypy. Niweluje skutki stresu oraz wpływa korzystnie na układ krwionośny.
Propolis sprawdzi się również w leczeniu ran pooperacyjnych. Polecany jest również w chorobach skórnych. Sprawdzi się zatem przy zapaleniu mieszków włosowych, zajadów czy grzybicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *