Polska Wielkanoc

Święta wielkanocne dla ludzi wierzących są bardzo istotne. W zasadzie, jest to najważniejszy okres w życiu każdego katolika – okres, w którym zmartwychwstał Jezus Chrystus. Na całym świecie tradycje i atmosfera w jakich przebiegają te radosne święta znacznie się od siebie różnią.

Wielkanoc w Polsce przebiega pod znakiem wzajemnej uprzejmości i zadowolenia z życia. Stała się w końcu rzecz piękna, zmartwychwstał Jezus, który jest symbolem zbawienia i odrodzenia. Tradycje wielkanocne w Polsce otwiera poranna msza święta, na której dochodzi do procesji. Podobnie jak cała otoczka tego święta, również sama msza ma charakter radosny – wierni weselą się ze zmartwychwstania Pana. Kolejnym, niezmiernie ważnym elementem polskiej tradycji Wielkanocnej jest śniadanie wielkanocne. Ten pierwszy posiłek dnia jest inny, niż wszystkie inne, gdyż spożywamy na nim pożywienie, które zostało wcześniej poświęcone przez duchownego.

Nierozłącznym elementem większości świąt religijnych są zjazdy rodzinne – podobnie wygląda to w przypadku świąt wielkanocnych. Jest to idealna okazja by zasiąść w rodzinnym gronie, powymieniać się doświadczeniami i porozmawiać na ciekawe i nurtujące nas tematy.

Tak jak wspominałem wcześniej – Wielkanoc to pewien okres, kilka dni, na które rozkładają się najróżniejsze tradycje. Pierwszą tradycją, która coraz częściej występuje w Polsce jest oczywiście karnawał. Definiuje się go jako dzień, w którym dochodzi do hucznych zabaw oraz pochodów. Występuje on znacznie wcześniej niż Wielkanoc, jednakże jest z tym świętem ściśle powiązany. Inną, rozpowszechnioną i bardzo zakorzenioną w naszej kulturze tradycją jest malowanie jaj. W niewielkim rodzinnym gronie dekorujemy jajka różnymi barwami czy symbolami powiązanymi ze świętem Wielkiej Nocy, które będą później święcone przez kapłanów. Lany Poniedziałek z kolei jest dniem, który szczególnie przemawia do najmłodszych duchownych. W tym dniu, mamy przyzwolenie na polewanie się wodą – oczywiście z umiarem. Dla dzieci jest to świetna zabawa, która przynosi im wiele radości, która tak bardzo potrzebna jest w okresie wielkanocnym.

Wszelkie tradycje, jakie by one nie były powinny być radosne. Wielkanoc jest najweselszym okresem w roku dla każdego katolika, dlatego wykonywane przez nas prace powinny przebiegać pod znakiem dobrego samopoczucia, a przede wszystkim wesołej, rodzinnej atmosfery. Wielkanoc pozwala nam uciec od naszych codziennych stresów czy obowiązków, pozwala na chwilę relaksu i uświadamia nam, że nasze życie dąży do zbawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *