Jak najlepiej oczyścić płyty cd

Czyszczenie płyt cd może być wykonywane w dom u. Wszelkie zabrudzenia na płytach cd pojawiają się w wyniku nieodpowiedniego obchodzenia się z nimi. Jednak właściwe postępowanie pozwala na usunięcie uszkodzeń i przywrócenie im utraconej świetności. Płyty cd są bardzo delikatne, przez co bardzo łatwo o zabrudzenie czy zarysowanie. W przypadku, gdy płyta nie chce się odtworzyć warto wypróbować jeden z kilku znanych sposobów na oczyszczenie płyty.

Sposoby na czyszczenie płyt cd

Do oczyszczenia płyt z zabrudzeń stosowane są specjalistyczne płyny do czyszczenia powierzchni płyt CD/DVD. Płyny te muszą być używane razem z nierysującym materiałem jak np. bawełniana szmatka czy ściereczka z mikrowłókien. Czyszczenie płyty cd powinno być wykonywane prostymi pociągnięciami, w kierunku od środka ku obrzeżom. Natomiast przy niewielkich rysach użytkownicy czyszczą płyty cd za pomocą wody z dodatkiem mydła czy dobrego płynu do naczyń. Wypróbowane również zostały takie metody oczyszczania płyt jak:

  • zastosowanie pasty do zębów;
  • użycie świeżego banana.

Na czym polega czyszczenie płyty cd za pomocą banana?

Za pomocą kawałka owocu najpierw ‘woskujemy’ płytę, a następnie przecieramy ją wewnętrzną stroną bananowej skórki i dopiero wtedy spryskujemy płynem do mycia i ostatecznie wycieramy do sucha.

Jak dobrać właściwą metodę?

Metodę czyszczenia płyty cd należy dobrać z uwagi na jej uszkodzenia. Nietypowe metody usuwania uszkodzeń czy zabrudzeń warto zostawić na sam koniec, gdy nic innego nie zadziała. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w specjalistyczny płyn, który zazwyczaj służy też do konserwacji takich powierzchni jak obiektywy lub soczewki. Podstawowym sposobem oczyszczania powinien być ten wskazany przez producenta. Nigdy nie należy wylewać płynu czyszczącego bezpośrednio na płytę. Płytę powinno się trzymać za jej obrzeża i środek. W trakcie czyszczenia musimy używać ściereczki antystatycznej lub takiej, która się nie elektryzuje. Płytę należy wycierać tak długo, aż będzie sucha.

Czego unikać przy czyszczeniu płyt?

W trakcie oczyszczania płyt pod żadnym pozorem nie wolno stosować rozpuszczalników lub innych substancji czyszczących ogólnego użytku, gdyż mają zdolność rozpuszczenia plastiku i doprowadzą do zmatowienia powierzchni płyty. Po umyciu płyty nie można suszyć za pomocą suszarki, gdyż nagrzanie płyty może doprowadzić do jej odkształcenia. W sytuacji, gdy przecieranie nie pomogło i płyta nadal nie jest odtwarzana to przyczyną może być uszkodzenie powierzchni.

Jak powstają uszkodzenia płyty?

Materiałem, z którego produkowane są płyty cd, jest poliwęglan, który można łatwo zarysować. Do zarysowań przyczyniają się drobiny kurzu lub ziarenka piasku, w miejscach, gdzie odkładane są płyty. Do zarysowań może dojść także w trakcie niewłaściwego sposobu wkładania płyty lub jej wyjmowania. W przypadku, gdy zarysowania są niewielkie warto usunąć je samodzielnie przy pomocy miękkiej szmatki i specjalistycznej pasty polerskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *