Czyraki – objawy, powikłania i profilaktyka

Czyrak to dolegliwość z rodzaju dermatologicznych, która powstaje w wyniku zapalenia mieszka włosowego. Powodem powstawania czyraków jest najczęściej gronkowiec złocisty. Mogą one pojawiać się wszędzie tam, gdzie są mieszki włosowe, a więc na twarzy, pośladkach, udach i innych obszarach ciała. Czyraków nie należy wyciskać, aby nie przenosić bakterii na większe obszary i nie pogłębiać problemu. Zmiany są bolesne i powodują niemały dyskomfort. Jeśli zauważysz u siebie zmianę, która może być czyrakiem, zgłoś się do lekarza, który dobierze najlepszy sposób leczenia. O przyczynach czyraka i możliwych powikłaniach przeczytasz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Tak powstaje czyrak

Czyrak przybiera na początku formę małej krostki, która po kilku dniach wypełnia się ropą albo mieszanką ropy z krwią. Następnie dochodzi do ewakuacji zawartości czyraka i gojenia rany. Zmiany na skórze są bolesne i powodują dyskomfort. Nie należy wyciskać lub rozdrapywać czyraków, aby nie przenieść bakterii na większe obszary skóry. Jeśli zauważysz u siebie podobne zmiany, zgłoś się do lekarza. Dzięki temu oszczędzić sobie dalszego bólu i dyskomfortu. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.

Powikłania czyraka

Wiele osób zastanawia się, jakie są powikłania czyraka? Jeśli Ty także chciałbyś to wiedzieć, ta lista jest dla Ciebie:

  • blizny,
  • ropnie skórne,
  • infekcje,
  • powikłania neurologiczne,
  • uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Warto pamiętać, iż powikłania po czyraku występują rzadko. Jeśli chcesz wiedzieć jak można zapobiec zapaleniu mieszków włosowych, odpowiedź znajdziesz w kolejnym akapicie.

Zapobieganie czyrakom – to możliwe

Czyrakom można zapobiegać. Oto kilka porad, które to ułatwią:

  1. Dbaj o higienę – szczególnie o dokładnie mycie rąk,
  2. Nie udostępniaj innym swoich przedmiotów użytku osobistego – mowa tutaj na przykład o maszynkach do golenia,
  3. Dbaj o zdrową dietę i aktywny tryb życia,
  4. Wzmacniaj odporność organizmu,
  5. Pamiętaj o odpoczynku i dbaj o prawidłową ilość snu.

Powyższe sposoby nie dadzą stuprocentowej pewności, ale warto je stosować, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się czyraków.

Podsumowanie

Czyraki powstają w wyniku zapalenia mieszków włosowych. Na początku wyglądają jak małe, czerwone krostki, które w ciągu kilu dni wypełniają się ropą lub ropą z krwią. Nie warto ich wyciskać ani rozdrapywać, aby nie przenieść bakterii na większe obszary skóry. Warto natomiast zgłosić się do lekarz a, który dobierze odpowiednie środki leczenia, pozwalające na bardziej komfortowe funkcjonowanie z czyrakiem. Powikłania nie występują często, ale są możliwe. Warto zapobiegać powracaniu czyrakom, przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiedniej higieny, zdrowej diety oraz aktywnego trybu życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *