Era cyfrowa to czas sieci, także aplikacji audio.
Technologia PA jest już od dawna standardem w dziedzinie stacjonarnych instalacji PA. W erze cyfrowej zmieniają się jednak wymagania stawiane aplikacjom PA. Budynki powinny być inteligentniejsze, kable prawie niewidoczne, a głośniki najlepiej sterować z jednego centralnego panelu sterowania. W rzeczywistości większość mikserów cyfrowych posiada już interfejs sieciowy. Oznacza to, że rozwiązania Audio over IP stają się coraz ważniejsze, nawet na scenie, na której dotychczas dominowały systemy analogowe. Stają się też coraz łatwiejsze w obsłudze i są dostępne w coraz bardziej atrakcyjnej cenie. Wyjaśnimy dlaczego.
Co oznacza AoIP? A jakie są korzyści?
AoIP to skrót od Audio over Internet Protocol i jest rozwiązaniem do przesyłania cyfrowych sygnałów audio za pośrednictwem sieci IP (zwykle Local Area Network = LAN). Dźwięk jest dzielony na małe pakiety cyfrowe, a następnie przesyłany do miejsca przeznaczenia za pomocą infrastruktury sieciowej. Adres IP zapewnia, że każdy pakiet audio jest wysyłany do właściwego miejsca docelowego (zwykle głośnika), nawet w przypadku korzystania z kilku różnych miejsc docelowych (wielu głośników). Tam stacja odbiorcza musi być w stanie rozpakować pakiety audio i odpowiednio je przypisać.
Jak wygląda transmisja sygnału audio? Sygnał audio wykorzystuje to samo połączenie, co wszystkie inne dane w sieci: e-maile, kopie zapasowe, system zarządzania towarami, cały ruch internetowy. Nie są wymagane oddzielne wiersze na ogłoszenia i muzykę w tle.
To rozwiązuje 2 problemy:
Cyfrowy sygnał AoIP zastępuje sygnały analogowe. Jakość sygnału analogowego ulega pogorszeniu i jest podatna na zakłócenia, nawet przy małych ścieżkach transmisyjnych (powyżej 10 m): sygnał nie jest tak mocny, słabnie odtwarzanie dźwięków o wysokich częstotliwościach, a ogólny dźwięk jest raczej przytłumiony. Ponadto sygnały analogowe są bardziej podatne na zakłócenia i skoki napięcia, które powodują szum tła. W przypadku transmisji AoIP pętle szumu również należą do przeszłości.
Kabel Ethernet zastępuje wszystkie inne kable. Istnieją różne rodzaje transmisji i wtyczek dla sygnałów audio: USB, Toslink, XLR, RCA, Speakon. Wszystkie te rozwiązania to przede wszystkim: mnóstwo specjalnych kabli i wtyczek, przejściówki i znowu różne interfejsy, takie jak AES, SPDIF czy zbalansowane/niezbalansowane, mono/stereo. Co więcej, ta dżungla formatów ogranicza również elastyczność systemu. Każdy kanał audio wymaga własnego kabla, który odpowiada tylko za ten sygnał i który następnie prowadzi do urządzenia końcowego użytkownika. Wiele z tych kabli i wtyczek jest również dość drogich w porównaniu. Oba problemy zostaną zredukowane dzięki rozwiązaniom AoIP. Ta technologia może cyfrowo przesyłać sygnały audio w jednym kablu sieciowym i oznacza pożegnanie z ciężkimi kablami wielożyłowymi. Transmisje oparte na protokole IP są już częścią naszego codziennego życia w komunikacji audio/wideo. Telefonia IP (SIP), Skype lub usługi takie jak Google Talk używają Voice over IP (VoIP). Stacje telewizyjne transmitują treści za pośrednictwem transmisji na żywo lub wideo na żądanie. Technologia sieci IP pozwala również łatwiej i elastyczniej realizować projekty PA.